Metar & Taf

Dekoder wizualny

Ulubione

Trasa

Kliknij na mapie, aby dodać punkty orientacyjne. Dodaj 2 lub więcej punktów, aby zobaczyć odległość.

Lokalizacja

Dziękujemy za Twoją darowiznę € 15, panie lub pani anonimowa. 🙏
1g temu

Podarować
Metar-Taf
Visual decoder
Pobierz naszą aplikację (iOS) Pobierz naszą aplikację (Android)

Dekoder METAR, TAF i NOTAM dla wszystkich 68.065 lotnisk

METAR-TAF.com jest poświęcony METAR i TAF. Oba są przygotowywane dla lotnictwa i zawierają informacje pogodowe potrzebne pilotom. Zawierają głównie informacje o pogodzie, ale także o warunkach na pasie startowym. Ale jaka jest różnica i jak z nich korzystać?

METAR, TAF lub SPECI

METAR (METeorological Aerodrome Report) jest obserwacją i dostarcza informacji o aktualnej pogodzie. Czasami METAR podaje również prognozę krótkoterminową. TAF (Terminal Area Forecast) zapewnia prognozę na dłuższy okres, na przykład 8, 24 lub 36 godzin. Oprócz METAR i TAF istnieje również SPECI (specjalny). Jest on przygotowywany, gdy pogoda zmieniła się na tyle, że należy wydać tymczasową obserwację.

Czym jest METAR?

METAR (METeorological Aerodrome Report) jest obserwacją i dostarcza informacji o aktualnej pogodzie. TAF (Terminal Area Forecast) to prognoza na dłuższy okres, na przykład 8, 24 lub 36 godzin. Oba są przygotowywane dla lotnictwa i zawierają informacje pogodowe potrzebne pilotom.

Tak czyta się METAR

Przygotowanie

METAR jest przygotowywany przez meteorologa lub automatycznie. Czasami METAR jest przygotowywany automatycznie, a następnie sprawdzany lub uzupełniany przez meteorologa. Większość stacji pogodowych dostarcza nowe obserwacje co pół godziny. Dystrybucja

Po kompilacji METAR jest dystrybuowany w zaszyfrowanym formacie. Wydaje się to bardzo przestarzałe w 2024 roku, ale tak nie jest. Wiele informacji można przekazać za pomocą kilku znaków. Odbywa się to w ustandaryzowany sposób, aby uniknąć nieporozumień. Informacje z jednej rundy (cyklu) ze wszystkich około 4200 stacji pomiarowych zajmują około 3 Mb. Ograniczenia

Zaszyfrowane METAR i TAF mają jednak swoje ograniczenia. Czasami trudno jest szybko zwizualizować wszystkie zawarte w nich informacje.

 • METAR lub TAF mogą być skonfigurowane z innymi jednostkami niż te, do których jesteś przyzwyczajony i musisz je przekonwertować.
 • 50 kodów jest używanych dla zjawisk pogodowych i stanu pasów startowych. Większości z nich nie używasz na co dzień, co utrudnia zapamiętanie ich wszystkich.
 • Czasy podane są w UTC (Coordinated Universal Time): czas w Londynie bez czasu letniego. Dla krajów oddalonych od tego czasu (Ameryka Północna i Południowa, Azja, Australia), daje to sporo obliczeń.
 • METAR nie dostarcza informacji o składowych wiatru. Nie możesz zobaczyć na pierwszy rzut oka, czy jest wiatr czołowy czy tylny. Nie możesz również sprawdzić, czy występuje wiatr boczny: z jakiego kierunku, z jaką prędkością. Możesz oczywiście obliczyć to za pomocą kilku praktycznych zasad lub sinusa / cosinusa, ale nie jest to wygodne.

Te niedociągnięcia są eliminowane przez dekodery METAR, takie jak METAR-TAF.com.

Interaktywna mapa

Interaktywna mapa pokazuje najnowsze dane ze wszystkich stacji METAR na świecie. Kliknij na pole, aby wyświetlić METAR, TAF i NOTAM. Jeśli na danym lotnisku nie ma stacji METAR, pokażemy najbliższy METAR w połączeniu z pasami startowymi wybranego miejsca. Oprócz zdekodowanego METAR i TAF, zobaczysz również składowe wiatru bocznego.

Darmowe konto

Zarejestruj bezpłatne konto, aby ustawić i zapisać swoje preferencje. Możesz ustawić bazę domową, aby automatycznie wyśrodkować mapę i zmienić wszystkie jednostki. Niektóre funkcje są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników, np. obszerne historyczne dane METAR.

Zastrzeżenie

Informacje na tej stronie są przeznaczone wyłącznie do celów edukacyjnych. Korzystasz z nich na własne ryzyko.

 • Dane METAR, TAF i SIGMET są pobierane z NOAA.
 • Informacje NOTAM są dostarczane przez FAA.
 • Dane lotnisk, pasów startowych i informacje o krajach są łączone z kilku baz danych open source, z poprawkami od naszych współpracowników.
 • Dane dotyczące przestrzeni powietrznej są dostarczane przez OpenAIP.net.
 • Warstwa opadów jest dostarczana przez RainViewer.com

Mapa

Leaflet, Rainviewer
© OpenStreetMap contributors
© OpenMapTiles

Trendy

 1. SLVR - Viru Viru International Airport
 2. SLET - El Trompillo Airport
 3. LPPT - Humberto Delgado Airport (Lisbon Portela Airport)
 4. SBGR - Guarulhos - Governador André Franco Montoro International Airport
 5. SBSP - Congonhas Airport

Kody kolorów

Kody kolorów, które widzisz na stronie, są obliczane na podstawie wartości widoczności i podstawy chmur. Te kody kolorów nie mówią nic o temperaturze, wietrze, rodzaju chmur i innych ostrzeżeniach. Na powyższej mapie widzisz tylko pierwszą literę kodu koloru. (Visual Flight Rules, Marginal VFR, Instrument Flight Rules, Low IFR)

Kod Widoczność Sufit
VFR Kategoria lotu VFR > 5 mi > 3.000 ft
MVFR Kategoria lotu MVFR 3-5 mi 1.000‑3.000 ft
IFR Kategoria lotu IFR 1-3 mi 500‑1.000 ft
LIFR Kategoria lotu LIFR < 1 mi < 500 ft
Nieznany UNKN Niepełne lub wygasłe dane

SIGMET

SIGMET to ostrzeżenia o trudnych warunkach pogodowych. Ostrzegają pilotów przed oblodzeniem, falami górskimi, chmurami pyłowymi, silnymi turbulencjami i burzami. Aktualne SIGMET są rysowane na mapie za pomocą żółtych wielokątów lub okręgów.

Jeśli można wyodrębnić tylko jedną współrzędną z SIGMET, wokół niej rysowany jest okrąg o promieniu 25 km. Jeśli nie udało się wyodrębnić współrzędnych, SIGMET nie będzie wyświetlany na mapie.

Obserwowane
Prognozowane
CLD Chmura radioaktywna
DS Burza pyłowa
ICE Icing
MTW Fala górska
SS Burza piaskowa
TC Cyklon
TS Burze
TURB Turbulencja
VA Popiół wulkaniczny

Inne znaczniki

Jeśli lotnisko nie ma METAR, zobaczysz jeden z tych znaczników:

 • Lotnisko mikrolotowe Lotnisko mikrolotowe
 • Gliderfield Gliderfield
 • Lądowisko dla helikopterów Lądowisko dla helikopterów
 • Serwis pogodowy Serwis pogodowy
 • Inny Inny