Ulubione
Profile picture

Nazwa

  punkty  

Trasa

Kliknij na mapie, aby dodać punkty orientacyjne. Dodaj 2 lub więcej punktów, aby zobaczyć odległość.

Lokalizacja

Dziękujemy Jesse Korrell za przekazanie darowizny. 👍
3g temu

Podarować
Metar-Taf
Visual decoder
Pobierz naszą aplikację (iOS) Pobierz naszą aplikację (Android)

Dekoder METAR, TAF i NOTAM dla wszystkich 67.828 lotnisk

METAR-TAF.com jest o METAR i TAF. Oba są przygotowane dla lotnictwa i zawierają informacje o pogodzie, których potrzebują piloci. Zawierają głównie informacje o pogodzie, ale także informacje o stanie drogi startowej. Ale jaka jest różnica i jak ich używasz?

METAR, TAF lub SPECI

METAR (raport meteorologiczny lotniska) jest obserwacją i dostarcza informacji o aktualnej pogodzie. Czasami METAR podaje również prognozę krótkoterminową. TAF (prognoza obszaru terminala) zapewnia prognozę na dłuższy okres, na przykład 8, 24 lub 36 godzin. Oprócz METAR i TAF istnieje również SPECI (specjalny). Jest to przygotowywane, gdy pogoda się zmieniła, tak że prowadzona jest obserwacja tymczasowa.

Co to jest METAR?

METAR (raport meteorologiczny lotniska) jest obserwacją i dostarcza informacji o aktualnej pogodzie. TAF (prognoza obszaru terminala) zapewnia prognozę na dłuższy okres, na przykład 8, 24 lub 36 godzin. Oba są przygotowane dla lotnictwa i zawierają informacje o pogodzie, których potrzebują piloci.

Przygotowanie

METAR jest przygotowywany przez meteorologa lub automatycznie. Czasami METAR jest przygotowywany automatycznie, a następnie sprawdzany lub uzupełniany przez metrologa. Większość stacji pogodowych zapewnia nową obserwację co pół godziny.

Dystrybucja

Po kompilacji METAR jest rozpowszechniany w zaszyfrowanym formacie. Wydaje się to bardzo przestarzałe w tym roku 2023, ale tak nie jest. Wiele informacji można przekazać za pomocą kilku znaków. Odbywa się to w ustandaryzowany sposób, aby uniknąć nieporozumień. Informacja z jednej rundy (cyklu) wszystkich w przybliżeniu 4.200 stacji pomiarowych łącznie nadal wynosi około 3 Mb.

Ograniczenia

Jednak szyfrowane METAR i TAF mają swoje ograniczenia. Czasami trudno jest szybko zwizualizować wszystkie zawarte w nim informacje.

 • METAR lub TAF można skonfigurować z innymi jednostkami niż te, do których jesteś przyzwyczajony i musisz dokonać konwersji.
 • Kody 50 są używane do opisywania zjawisk pogodowych i stanu dróg startowych. Z większości z nich nie korzystasz na co dzień, przez co trudno je zapamiętać.
 • Godziny podano w UTC (uniwersalny czas koordynowany): czas w Londynie bez czasu letniego. W przypadku krajów bardzo oddalonych (Ameryka Północna i Południowa, Azja, Australia) zapewnia to sporo obliczeń.
 • METAR nie dostarcza informacji o składnikach wiatru. Nie widać na pierwszy rzut oka, czy jest wiatr od tyłu, czy od tyłu. Nie możesz również zobaczyć, czy jest wiatr boczny: z jakiego kierunku, z jaką prędkością. Możesz to oczywiście obliczyć za pomocą kilku praktycznych reguł lub za pomocą sinusa / cosinusa, ale nie jest to wygodne.
Te niedociągnięcia są eliminowane przez dekodery METAR, takie jak METAR-TAF.com.

Mapa interaktywna

Interaktywna mapa pokazuje najnowsze dane ze wszystkich stacji METAR na świecie. Kliknij pole, aby wyświetlić METAR, TAF i NOTAM. Jeśli na tym lotnisku nie ma stacji METAR, pokażemy najbliższy METAR w połączeniu z pasami startowymi wybranego miejsca. Oprócz zdekodowanych komunikatów METAR i TAF zobaczysz również komponenty wiatru bocznego.

Darmowe konto

Zapisz się za darmowe konto do ustawiania i zapisywania swoich preferencji. Możesz ustawić bazę domową tak, aby automatycznie wyśrodkowała mapę i możesz zmienić wszystkie jednostki. Niektóre funkcje są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników, na przykład obszerne historyczne dane METAR.

Zrzeczenie się

Informacje na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Użytkowanie operacyjne odbywa się na własne ryzyko.

 • Dane METAR, TAF i SIGMET są pobierane z NOAA.
 • Informacje NOTAM są dostarczane przez FAA.
 • Dane lotnisk, pas startowy i informacje o kraju są łączone z kilku baz danych open source, z poprawkami wprowadzonymi przez naszych autorów.
 • Dane o przestrzeni powietrznej pochodzą z serwisu OpenAIP.net
 • Warstwa opadów jest dostarczana przez RainViewer.com

Mapa

Leaflet, Rainviewer
© OpenStreetMap contributors
© OpenMapTiles

Trendy

 1. SLVR - Viru Viru International Airport
 2. SLET - El Trompillo Airport
 3. LPPT - Humberto Delgado Airport (Lisbon Portela Airport)
 4. SBGR - Guarulhos - Governador André Franco Montoro International Airport
 5. SBSP - Congonhas Airport

Kody kolorów

Kody kolorów, które widzisz na stronie, są obliczane na podstawie wartości widoczności i podstawy chmur. Te kody kolorów nie mówią nic o temperaturze, wietrze, typie chmur i innych ostrzeżeniach. Na powyższej mapie widać tylko pierwszą literę kodu koloru. (Visual Flight Rules, Marginal VFR, Instrument Flight Rules, Low IFR)

Kod Widoczność Sufit
VFR Kategoria lotu VFR > 5 mi > 3.000 ft
MVFR Kategoria lotu MVFR 3-5 mi 1.000‑3.000 ft
IFR Kategoria lotu IFR 1-3 mi 500‑1.000 ft
LIFR Kategoria lotu LIFR < 1 mi < 500 ft
Nieznany UNKN Niepełne lub wygasłe dane

SIGMET

SIGMET-y to ostrzeżenia dotyczące ciężkiej pogody. Ostrzegają one pilotów przed oblodzeniem, falami górskimi, chmurami popiołowymi, silnymi turbulencjami i burzami. Aktualne SIGMET-y są narysowane na mapie w postaci żółtych wielokątów lub kółek.

Jeśli z SIGMET-u można pobrać tylko jedną współrzędną, wokół niej rysowany jest okrąg o promieniu 25 km. Jeśli nie udało nam się uzyskać współrzędnych, SIGMET nie będzie widoczny na mapie.

Obserwowane
Prognozowane
CLD Chmura radioaktywna
DS Burza pyłowa
ICE Icing
MTW Fala górska
SS Burza piaskowa
TC Cyklon
TS Burze
TURB Turbulencja
VA Popiół wulkaniczny

Inne znaczniki

Jeśli lotnisko nie ma METAR, zobaczysz jeden z tych znaczników:

 • Lotnisko mikrolotowe Lotnisko mikrolotowe
 • Gliderfield Gliderfield
 • Lądowisko dla helikopterów Lądowisko dla helikopterów
 • Serwis pogodowy Serwis pogodowy
 • Inny Inny