Lotniska | Lekcje latania | Wyjaśnienie

Dekoder METAR, TAF i NOTAM dla wszystkich 57.245 lotnisk

METAR-TAF.com jest o METAR i TAF. Oba są przygotowane dla lotnictwa i zawierają informacje o pogodzie, których potrzebują piloci. Zawierają głównie informacje o pogodzie, ale także informacje o stanie drogi startowej. Ale jaka jest różnica i jak ich używasz?

METAR, TAF lub SPECI

METAR (raport meteorologiczny lotniska) jest obserwacją i dostarcza informacji o aktualnej pogodzie. Czasami METAR podaje również prognozę krótkoterminową. TAF (prognoza obszaru terminala) zapewnia prognozę na dłuższy okres, na przykład 8, 24 lub 36 godzin. Oprócz METAR i TAF istnieje również SPECI (specjalny). Jest to przygotowywane, gdy pogoda się zmieniła, tak że prowadzona jest obserwacja tymczasowa.

Co to jest METAR?

METAR (raport meteorologiczny lotniska) jest obserwacją i dostarcza informacji o aktualnej pogodzie. TAF (prognoza obszaru terminala) zapewnia prognozę na dłuższy okres, na przykład 8, 24 lub 36 godzin. Oba są przygotowane dla lotnictwa i zawierają informacje o pogodzie, których potrzebują piloci.

Przygotowanie

METAR jest przygotowywany przez meteorologa lub automatycznie. Czasami METAR jest przygotowywany automatycznie, a następnie sprawdzany lub uzupełniany przez metrologa. Większość stacji pogodowych zapewnia nową obserwację co pół godziny.

Dystrybucja

Po kompilacji METAR jest rozpowszechniany w zaszyfrowanym formacie. Wydaje się to bardzo przestarzałe w tym roku 2021, ale tak nie jest. Wiele informacji można przekazać za pomocą kilku znaków. Odbywa się to w ustandaryzowany sposób, aby uniknąć nieporozumień. Informacja z jednej rundy (cyklu) wszystkich w przybliżeniu 4.200 stacji pomiarowych łącznie nadal wynosi około 3 Mb.

Ograniczenia

Jednak szyfrowane METAR i TAF mają swoje ograniczenia.Czasami trudno jest szybko zwizualizować wszystkie zawarte w nim informacje.

 • METAR lub TAF można skonfigurować z innymi jednostkami niż te, do których jesteś przyzwyczajony i musisz dokonać konwersji.
 • Kody 50 są używane do opisywania zjawisk pogodowych i stanu dróg startowych. Z większości z nich nie korzystasz na co dzień, przez co trudno je zapamiętać.
 • Godziny podano w UTC (uniwersalny czas koordynowany): czas w Londynie bez czasu letniego. W przypadku krajów bardzo oddalonych (Ameryka Północna i Południowa, Azja, Australia) zapewnia to sporo obliczeń.
 • METAR nie dostarcza informacji o składnikach wiatru. Nie widać na pierwszy rzut oka, czy jest wiatr od tyłu, czy od tyłu. Nie możesz również zobaczyć, czy jest wiatr boczny: z jakiego kierunku, z jaką prędkością. Możesz to oczywiście obliczyć za pomocą kilku praktycznych reguł lub za pomocą sinusa / cosinusa, ale nie jest to wygodne.
Te niedociągnięcia są eliminowane przez dekodery METAR, takie jak METAR-TAF.com.

Mapa interaktywna

Interaktywna mapa pokazuje najnowsze dane ze wszystkich stacji METAR na świecie. Kliknij pole, aby wyświetlić METAR, TAF i NOTAM. Jeśli na tym lotnisku nie ma stacji METAR, pokażemy najbliższy METAR w połączeniu z pasami startowymi wybranego miejsca. Oprócz zdekodowanych komunikatów METAR i TAF zobaczysz również komponenty wiatru bocznego.

Kody kolorów

Kody kolorów, które widzisz na stronie, są obliczane na podstawie wartości widoczności i podstawy chmur. Te kody kolorów nie mówią nic o temperaturze, wietrze, typie chmur i innych ostrzeżeniach. Na powyższej mapie widać tylko pierwszą literę kodu koloru.

Kod Widoczność Sufit
VFR Visual Flight Rules > 8 km > 3.000 ft
MVFR Marginal VFR 5-8 km 1.000‑3.000 ft
IFR Instrument Flight Rules 1,5-5 km 500‑1.000 ft
LIFR Low IFR < 1,5 km < 500 ft

Inne znaczniki

Jeśli lotnisko nie ma METAR, zobaczysz jeden z tych znaczników:

 • Duże lotnisko
 • Średniej wielkości lotnisko
 • Małe lotnisko
 • Lotnisko mikrolotowe
 • Gliderfield
 • Lądowisko dla helikopterów
 • Serwis pogodowy
 • Point of Interest

Funkcja wyszukiwania

Użyj funkcji wyszukiwania, aby znaleźć METAR, TAF i NOTAM określonego lotniska. Możesz wyszukiwać według nazwy pola lub kodu ICAO.

Kliknij przycisk , aby wyśrodkować na aktualnej pozycji. W tym celu konieczne jest oczywiście udostępnienie nam swojej lokalizacji. Kliknij ponownie , aby otworzyć METAR najbliższego lotniska.

Zaawansowane wyszukiwanie lotnisk można przeprowadzić za pośrednictwem Indeks wszystkich lotnisk

Darmowe konto

Zapisz się za darmowe konto do ustawiania i zapisywania swoich preferencji. Możesz ustawić bazę domową tak, aby automatycznie wyśrodkowała mapę i możesz zmienić wszystkie jednostki. Niektóre funkcje są dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników, na przykład obszerne historyczne dane METAR.

Zrzeczenie się

Informacje na tej stronie służą wyłącznie do celów edukacyjnych. Użytkowanie operacyjne odbywa się na własne ryzyko.

 • Dane METAR i TAF są pobierane z NOAA.
 • Informacje NOTAM są dostarczane przez FAA.
 • Dane lotnisk, pas startowy i informacje o kraju są łączone z kilku baz danych open source, z poprawkami wprowadzonymi przez naszych autorów.

Studio Eveline

C/ Maria Zambrano 5baja1
29630 Benalmádena (ES)
Skontaktuj się z nami